Regulamin rady pedagogicznej Przedszkole nr 10 " Leśne Skrzaty" w Otwocku
Opracowany na podstawie Ustawy o Systemie Oświaty z dn. 07.09.1991r./Dz.U.Nr 95, poz.425 z późniejszymi zmianami/, Ustawy Prawo oświatowe z dn. 14.12.2016 (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290 i 1669). oraz Statutu Przedszkola Nr 10 "Leśne Skrzaty"
§ 1
UWAGI WSTĘPNE
Ilekroć w niniejszym Regulaminie jest mowa o Radzie, należy przez to rozumieć Radę Pedagogiczną działającą przy przedszkolu Nr 10 "Leśne Skrzaty" w Otwocku. Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem przedszkola w zakresie realizacji jego statutowych zadań dotyczących opieki, wychowania i kształcenia dzieci. W skład rady pedagogicznej wchodzi dyrektor przedszkola oraz wszyscy nauczyciele zatrudnieni w placówce. W zebraniu rady pedagogicznej mogą brać udział (z głosem doradczym) osoby zaproszone przez przewodniczącego, za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej. Obecność członków Rady na posiedzeniach jest obowiązkowa W przypadku usprawiedliwionej nieobecności przynajmniej jednego Członka Rady , przewodniczący ma prawo zmienić termin zebrania Rady.
§ 2
ORGANIZACJA PRACY
Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor przedszkola. Przewodniczący prowadzi zebranie Rady oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich członków o terminie i porządku zebrania Zebrania plenarne rady pedagogicznej organizowane są:
1) przed rozpoczęciem roku szkolnego,
2) po I okresie roku szkolnego oceniającego pracę w minionym okresie
3) po zakończeniu roku szkolnego podsumowującą całokształt działalności przedszkola
4) wg potrzeb Posiedzenia nadzwyczajne Rady mogą być organizowane:
1) z inicjatywy przewodniczącego Rady
2) na wniosek organu prowadzącego przedszkole
3) na wniosek 1/3 członków Rady Pedagogicznej Uchwały i wnioski podejmowane na posiedzeniach Rady są prawomocne, jeżeli były objęte większością głosów obecności połowy jej członków i obowiązują wszystkich pracowników przedszkola Głosowanie nad przyjęciem uchwały odbywa się w trybie jawnym.
Posiedzenia Rad Pedagogicznych protokołowane są w formie elektronicznej. Ich treść jest drukowana i przechowywana w specjalnym segregatorze „Protokoły Rad Pedagogicznych”. Dodatkowo nośnik elektroniczny z protokołami przechowywany jest u dyrekcji Przedszkola protokoły sporządzane są w terminie 7 dni od daty posiedzenia Członkowie Rady w ciągu 14 dni są zobowiązani do zapoznania się z jego treścią i podpisania. Członkowie mają prawo wnieść do przewodniczącego ewentualnych poprawek. Rada na następnym posiedzeniu decyduje o naniesieniu zgłoszonych poprawek do protokołu i zatwierdzenie ich.
§3 ZADANIA RADY PEDAGOGICZNEJ
Do podstawowych zadań Rady należy: 1) planowanie i organizowanie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej 2) okresowe i roczne ocenianie realizacji zadań programowych i rocznego planu pracy przedszkola
3) podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych 4) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli
5) organizowanie współpracy z rodzicami i opiekunami dzieci oraz szerszym środowiskiem
§ 4 KOMPETENCJE RADY PEDAGOGICZNEJ
Rada pedagogiczna zatwierdza:
1) roczny plan pracy przedszkola po jego zaopiniowaniu przez Radę Rodziców
2) organizację doskonalenia zawodowego nauczycieli
3) podejmowane eksperymenty i innowacje pedagogiczne po zaopiniowaniu ich projektów przez Radę Placówki Rada Pedagogiczna opiniuje w szczególności:
1) organizację pracy przedszkola w tym przydział godzin ponadwymiarowych, ramowy rozkład dnia w przedszkolu
2) przydział dodatkowych czynności nauczyciela Rada może wystąpić z wnioskiem do organu prowadzącego placówkę o odwołanie nauczyciela z funkcji Dyrektora lub innego stanowiska kierowniczego W przypadku określonym w ust 3 uprawniony do odwołania jest zobowiązany przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i powiadomić o jego wyniku Radę Pedagogiczną w ciągu 14 dni od otrzymania wniosku Rada jest uprawniona do występowania z wnioskiem w sprawie oceny pracy nauczyciela.
§ 5 OBOWIĄZKI CZŁONKÓW RADY
Dyrektor jako przewodniczący Rady jest zobowiązany do:
1) realizacji uchwał Rady
2) tworzenia atmosfery życzliwości i zgodnego współdziałania wszystkich członków Rady w podnoszeniu poziomu dydaktycznego wychowawczego i opiekuńczego przedszkola
3) oddziaływania na postawę nauczycieli, pobudzania ich do twórczej pracy i podnoszenia kwalifikacji zawodowych
4) dbania o autorytet Rady, ochrony praw i godności nauczyciela
5) zapoznawania Rady z obowiązującymi przepisami i zarządzeniami oraz omawiania trybu i form ich realizacji
6) analizowania stopnia realizacji uchwał Rady Przewodniczący Rady ma prawo w uzasadnionych przypadkach zwolnić członka Rady z podaniem przyczyn nieobecności pozostałym członkom Rady. Dyrektor przedszkola przedstawia Radzie nie rzadziej niż 2 razy w roku szkolnym ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności placówki
Członek Rady jest zobowiązany do:
1) współtworzenia atmosfery życzliwości, koleżeństwa i zgodnego współdziałania wszystkich członków Rady
2) przestrzegania postanowień prawa i przepisów oraz wewnętrznych zarządzeń dyrektora
3) czynnego uczestnictwa we wszystkich zebraniach i pracy Rady oraz w wewnętrznym samokształceniu
4) składania przez Radę sprawozdań z wykonania przydzielonych zadań Nauczyciele są zobowiązani do nieujawniania spraw poruszanych na posiedzeniu Rady, które mogą naruszyć dobro osobiste dziecka lub rodziców a także nauczycieli i innych pracowników placówki.
§ 6 POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Rada Pedagogiczna wykonuje zadania Rady placówki od chwili jej powołania na terenie przedszkola. Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem jego uchwalenia.
Przewodniczący ` Członkowie Rady
Otwock, dn……………….